Krátce o tzv. službě broušení laserem

2014-11-11

Strávili jsme za Vás hned několik hodin zkoumáním různých odvětví, kde se laser využívá. Broušení mezi nimi ovšem opravdu nenajdete.

Patříte-li (nejen) mezi kadeřnice či pedikérky, pak zbystřete svou pozornost. V oblasti služeb broušení, a to především kadeřnických nůžek, se začal objevovat podezřelý a zavádějící pojem „broušení laserem“.

Hned Vám objasníme, proč podezřelý.

Pátrali jsme v moudrých encyklopediích, včetně různých zdrojů na internetu a zjistili jsme následující.

Žádný odborník, ani z oblasti vědy, techniky, ani odborníci na broušení toto broušení laserem nepotvrdili. Obecně řečeno byl název broušení laserem vymyšlený tak, aby zaujal veřejnost novým, ještě neopotřebovaným názvem. A jak už to tak nejen v ČR bývá, byl využit k nasazení vyšší ceny, za v podstatě obyčejné broušení. Nepodléhejte tedy také myšlence, že za vyšší částku se automaticky dočkáte lépe nabroušených nástrojů.

Kvalitně nabroušený nástroj by Vám měl vydržet hezkých pár měsíců. Neodsuzujte tedy to „normální broušení“. Z dobře nabroušeného nástroje budete mít přeci i Vy užitek. Tak nepomáhejte podvodníkům, kteří si hrají se slovíčky, volte poctivou práci podtrženou mnohaletými zkušenostmi.

Odborníci vyjmenovávají 16 odvětví, kde se laser úspěšně využívá. Brousit ale tímto zázračným paprskem opravdu nelze.

Pro zajímavost zde uvádíme pár oblastí a odvětví, kde laser opravdu úspěšně používá.

Astronomie, geodézie, geofyzika

-Pulzními lasery zde měří vzdálenosti objektů. Pracují zde na principu vysílání impulzu a přijetí odraženého impulzu.

Ekologie a meteorologie -Zde používané laserové radary, měří znečištění ovzduší, oblačnost, proudění vzduchu apod.

Jaderná fyzika -Zde věda zkoumá nastartování jaderné fúze laserovým paprskem. Používá se i při satelitní navigaci nebo při výrobě polovodičových součástek - základem tohoto použití je odpařování tenkých vrstev křemíku.

Vojenské aplikace -Zde laserové dálkoměry slouží na různých zbraních, k přesnému zaměření cíle. Nejznámější je u tanků, raketových střel a balistických raket.

Laserová tiskárna a kopírka -Laserový paprsek zde vytváří elektrostatický „obraz“ na světlo-citlivém válci. Tento obraz se přenese ve viditelné formě na papír.

Laserové ukazovátko -Zde jednoduchá laserová dioda potřebuje k provozu miniaturní baterii, nezbytný elektronický obvod a spojnou čočku.

Kompaktní optické disky /CD, DVD/ -Zde složitý systém polovodičových diod, detektorů a elektronických obvodů vytváří kvalitnější záznamy oproti klasickým gramofonovým deskám. U těchto disků je větší kvalita záznamu a delší využitelnost.

Medicína -Oční operace - Dokonalé a šetrné operace různých očních nemocí, vad nebo léčba očních nemocí. -Dermatologie Erbiový laser Vám například odstraní bradavičky, znaménka , vyhladí jizvy.

Další obory v lékařství kde tento zázrak pomáhá jen ve zkratce vyjmenujeme. - Chirurgie, gynekologie, stomatologie, onkologie, angioplastika, což je zprůchodňování cév, a další ...

Hologramy -Na rozdíl od běžné fotografie, kde se vytvoří dvojrozměrný obraz předmětu, u hologramu složitým procesem vytvoříme skutečný trojrozměrný obraz nebo i pohybové efekty. Hologramy se používají při ochraně peněz, občanských průkazů, platebních karet apod.

Průmysl -Obrábění materiálu – laser se využívá pro přesné řezání, vyřezávání, vrtání různého materiálu ať už je to sklo, kov, textil, plast ... -Svařování - Paprsek menší jak 0,5 mm vytváří jemný svár, vhodný na ocel, titan, slitiny kovů. -Značení a gravírování - Zde paprsek vytvoří popis na různých materiálech, kov i plast. Lze měnit hloubku popisu atd. -Dekorace skla - Jinak řečeno vypalování, se používá CO2 laser na dekoraci skla.

Tímto zkráceným výčtem jste si mohli snadno udělat obrázek, o typickém využití laseru. Nyní bysme rádi všem, kterým je nabízena služba broušení tímto zázrakem něco doporučili. Zkuste poprosit Vašeho pana brusiče, který Vám „brousí laserem“, o vysvětlení principu tohoto broušení. Případně jej poproste, zda Vám při jeho příští návštěvě může přinést jakoukoliv dokumentaci k jeho brousícímu přístroji.

Klasický brusič Vám bez větších problémů ukáže rád fotografii své brusky a brusných kotoučů. Obvykle je také naleznete, včetně popisu, na webových stránkách dané firmy, či služby. Můžeme jen předpokládat, že se Vám v případě broušení laserem daný člověk na něco vymluví, případně už ho nikdy ani neuvidíte a zaměří se na všechny ostatní - ty kdož nejsou tak zvědaví.


Aktuality

19.12.22DOVOLENÁ PROSINEC 2022

Vážení zákazníci, rok 2022 se pomalu blíží ke svému konci a proto nám dovolte poděkovat za Vaši dosavadní přízeň a popřát Vám hezké Vánoce. Do nového roku 2023 Vám rovněž přejeme hodně zdraví, štěstí a úspěchů jak v osobním, tak i profesním životě! Těšíme se na další spolupráci v roce 2023. Břit, s.r.o. ZAVŘENO OD 22.12.2022 DO 1.1.2023

15.07.22ROZVOZOVÁ SLUŽBA

Upozorňujeme všechny naše zákazníky, že vzhledem k narůstajícím cenám pohonných hmot jsme zpoplatnili rozvozovou službu částkou 50Kč.

Děkujeme za pochopení.

15.07.22DOVOLENÁ

Rádi bychom upozornili naše zákazníky, že od 25.července do 29.července 2022 bude v našich provozovnách brusírny nástrojů Břit s.r.o. zavřeno z důvodu celozávodní dovolené. Děkujeme za pochopení a přejeme příjemné letní dny! Ivo Koukal - jednatel a majitel společnosti Břit, s.r.o.

09.12.21OTEvÍRACÍ DOBA z důvodu nemoci

Upozorňujeme všechny naše zákazníky, že v období od 9.12.2021 do 17.12.2021 bude z důvodu nemoci OTEVÍRACÍ DOBA od 8.00- 12.00, 12.30 - 15.30h.

Děkujeme za pochopení.

select language:


Kontakt

  • Štolcova 58a
  • 618 00 Brno
  • provoz: PO-PÁ 7.00 - 15.30 hod.
  • tel: 548 539 557
  • fax: 548 226 074
  • kancelář: 774 223 190
  • mobil: 607 283 348

DIMAR EPIMEX

smluvní servisní partner

PILANA

Get Adobe Reader